Korzystając intensywnie z komputera i internetu jesteśmy wręcz zmuszeni do ustawiania a później pamiętania haseł do swoich kont pocztowych, forów, banków internetowych i wielu innych programów. Dochodzi do tego, że albo gubimy się w gąszczu haseł albo co gorsza ustawiamy to samo hasło do wszystkich kont.
Jedno hasło do wszystkiego to największy błąd jaki możemy popełnić – wystarczy, że ktoś pozna hasło do np. programu pocztowego i zaloguje się do naszej poczty, a natychmiast pozna adresy wszystkich stron do których się logujemy. Przecież otrzymujemy z banku historię operacji i wiadomości z forów. Jedno hasło otwiera przestępcom wszystkie drzwi. Ale co zrobić aby zapamiętać tyle różnych haseł, innych do każdego serwisu?
Wymyśl sobie metodę:
– znasz jakiś wierszyk? Zacytuj np. fragment „siała baba mak nie wiedziała jak”
– zapisz pierwsze litery słów – sbmnwj
– dodaj pomiędzy nimi kolejne znaki z klawiatury s!b@m#n$w%j
– dodaj dwie ulubione przez ciebie cyfry np. 2,4
i masz hasło s!b@m#n$w%j24
Dla tych którzy uważają, że jest to zbyt trudne do zapamiętania jest inny sposób – zamiast wprowadzać tyle róznych dziwnych znaków, wymyśl sobie hasło składające się z kilku słów dodaj do nich ulubione cyfry i zakończ pierwszymi dwoma literami z domeny do której się logujesz.
Oczywiście to tylko przykład – ważne aby metoda była łatwa dla Ciebie do zapamietania, a trudna do rozszyfrowania dla osób obcych. Majac metodę mozesz teraz ustawić nowe hasła do wszystkich Twoich serwisów – wystarczy, że uzupełnisz hasło z metody o np. pierwsze trzy litery strony do której się logujesz.
Jak widzisz masz pole do popisu – Twoje hasło nie musi już być Slawek1, czy ZosiaJa – takie hasła metodą słownikową lub hybrydową łamane są prosty sposób.
Pamiętaj, że oprócz hasła często ustawiasz dodatkowe pytanie pomocnicze na wypadek zagubienia głównego hasła. Często więc na pytanie „nazwisko rodowe Twojej matki” odpowiadamy zgodnie z prawdą, co dla zupełnie obcego może być przeszkodą, ale dla złośliwego bliższego znajomego nie będzie stanowić problemu.
Korzystajmy wtedy z możliwości ustawienia własnego pytania pomocniczego. Tu mamy pole do popisu, gdyż może to być np.”imię pierwszej miłości” – czy ktoś oprócz Ciebie zna Twoją przedszkolną koleżankę Kasię? lub „kolor twojego pierwszego zwierzaka” – tylko ty wiesz, że Twój jamnik był szarawy (nie szary – staraj się być twórczy).